Потребител:  Парола:       Помни ме  

   

Форуми

:: Форуми :: Форум за защита правата на животните :: ДИВИ ЖИВОТНИ
 
<< Предишна тема | Следваща тема >>
Сибирският тигър си отива
Редактори: animal, redaktor
Автор Отговор
redaktor
сб авг 08 2009, 05:26


Регистриран потребител #2
Регистриран: чт май 07 2009, 11:17
съобщения: 28
Най-големите котки в света - амурските тигри, си отиват, бие тревога Би Би Си. В момента на планетата ни живеят на свобода около 500 животни от този вид, но те осигуряват наследство едва на 35 индивида годишно. В плен, т.е. в зоопаркове, има други 451 красавци и красавици.

Суров живот

Амурският тигър, известен и като сибирски, е най-големият представител на мъркащото семейство. Даже царят на животните - лъвът, отстъпва като габарити и мощ на тази машина за оцеляване.

Но се оказва, че силата не е най-важният ключ към оцеляването.

В началото на миналия век по света е имало 100 000 представители на тигровото семейство от девет подвида. Но кръстоносният поход на човечеството в търсене на ново жизнено пространство доведе до унищожаването на три от тях: тигрите от Ява, Бали и Каспийския район. Всъщност в момента тигрите по света са най-много 3000.

В минали столетия амурските тигри са ловували волно в Северен Китай, на Корейския полуостров и в южните райони на руския Далечен изток. Сибирският тигър най-вероятно е наследник на каспийския, твърди ново изследване, огласено от световни медии. Преди 60-ина години по света са шетали само 20-30 амурски тигъра. Благодарение на забраната за избиването им има шанс котките да оцелеят. Днес популацията им наближава 1000.

Слаб генНо генетичното здраве, т.е. репродуктивната способност на амурските тигри, дегенерира. На практика едва 35 от тези господари на тайгата могат да произведат здраво наследство.

Майкъл Русело и Филип Анри от Университета в Британска Колумбия, Канада, са събрали генетична информация от около 1/5 от живеещите на свобода сибирски тигри. Учените констатирали, че макар да става дума за около 500 котки, на практика репродуктивните способности са съизмерими с популация от едва 27-35 индивида.

Два концлагераСъщо така учените установили, че тигрите фактически са изолирани в нещо като два концлагера и не могат да общуват помежду си. По-голямата част от котките са намерили убежище в планините Сихоте-Алив, в Сибир, докато 20-ина се опитват да оцелеят в Руското Приморие. Те са разделени от промишления коридор, оформен между Владивосток и Усурийск. В рамките на няколко години едва три тигъра смогнали да пресекат “браздата” и да установят контакт с партньори от другата страна. Това поставя под въпрос оцеляването на вида в Китай, тъй като тигрите в Приморието, което е край Китай, не могат да контактуват с основната група в планините Сихоте-Алин в Сибир поради човешката експанзия. Колкото и да са страшни в единоборство, котките обичат спокойствието и дивата природа. Големи промишлени обекти и магистрали ги прогонват на стотици километри

Учени в момента разработват специални програми, за да съхранят специфичната генетична информация в тигрите, които се намират в плен, т.е. - в зоологически градини. Екипът на Русело е разработил особено меню за котките в клетки, за да бъде възстановен и съхранен този уникален вид.

Най-големият екземпляр от този вид е тежал 240 кг, а дължината му е била 350 см. Височината при раменете на машината за убиване е около 100 см.

 

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=189733
Най-отгоре
 

Иди:     Най-отгоре

Публикувайте тази тема: rss 0.92 Публикувайте тази тема: rss 2.0 Публикувайте тази тема: RDF
Powered by e107 Forum System