Съображенията разпространени в медийното пространство, които гласят, че ще бъдат спестени пари на русенските данъкоплатци при съвместно стопанисване на общинския приют за животни и само тогава ще е налице ефективно изпълнение на Програмата за намаляване на бездомните кучета, са меко казано несериозни, безпочвени и необосновани.
Съвместното стопанисване на общинският приют за кучета няма да доведе до положителни резултати за гражданите на Общината и спестяването на средства би било обществено неоправдано, защото: Русе е голям град, за да се реши проблема, трябва да работят поне 2 екипа и да се обработват по близо 200 кучета месечно. При съвместно стопанисване, немската организация ще продължи ли дейността си и в наличния приют до пожарната, как точно ще продължи, ще има ли кастрации и по колко?
Средствата от чужди организации са приходи, основно от дарения на граждани и винаги стойностите варират. Каква е сигурността за постъпленията? Може ли да се разчита на дългосрочна инвестиция?
Не е ли по-добре, да се впрегнат всички ангажирани страни, за година - две, за да се намали популацията ударно? Редно ли е да пестим пари, точно сега, когато проблема с бездомните животни ескалира напрежение сред обществеността и да решим проблема, отново, наполовина. И така безкрай. Не трябва ли да търсим максимална ефективност?
За притежаване на куче ежегодно се заплаща такса по Закона за местните данъци и такси. Приходите от събраните такси постъпват в общинския бюджет и се използват за мероприятия, свързани с намаляване броя на безстопанствените кучета се казва в Чл. 175. ал.3 на Закона за ветеринарномедицинската дейност. Вместо да пестим тези средства, не е ли по-добре да се търси начин за увеличаване на събираемостта на тази такса и така да се увеличат постъпленията и да стане ясно колко са домашните кучета в Русе.
Няма нужда да търсим гаранция и сигурност за хуманното отношение към животните чрез съвместно стопанисване на приюта, защото контрола е ясно регламентиран в Закона за защита на животните и новата Наредба за приютите. От 1-ви юли 2009г. неправителствените организации вече имат пълен достъп до общинския приют и дейността му. Контролен орган за тези дейности е РВМС.
Съвместното стопанисване на приюта не е най-удачната форма на организиране на подобен вид дейност. При съвместно стопанисване и съфинансиране, между НПО и Община, съществува риск да се размие отговорността по задълженията и отговорностите? Сдружение за защита правата на животните предложи стопанисването на приюта и дейността да става посредством Общинско предприятие, но без да се визира как точно да се осъществи реализацията. Конкретно по направеното предложение от общинска администрация за прехвърляне на дейността, към съществуващо вече общинско предприятие „Пътно поддържане и сигнализация”, въпросите са основно в две направления: ще бъде ли обявен конкурс за назначаване на служители в приюта и как ще се упражнява контрола по дейността, при положение, че отговорен ще бъде настоящият директор на предприятието, който няма до има пряко отношение и вероятно нужните компетенции в тази област. В този случай контрола ще бъде труден, ще се натоварят служителите на предприятието с по-голям обем работа. Всичко това, само за да се спестят трима души административен персонал.
Предимствата на организацията на дейността под формата на общинско предприятие са много. Съгласно ЗЗЖ и Програмата, Община Русе има конкретни задължения, които следва да изпълнява и дължи на гражданите си. Към настоящия момент, когато друг субект на територията на Община Русе не извършва кастрация, е необходимо общината да поеме изпълнението на задълженията си по ЗЗЖ и Програмата. При Общинското предприятие, директорът/управителят са в служебна/трудовоправна зависимост. Субординационната връзка с общинска администрация е пряка, директна и може да се реагира адекватно при възникнала ситуация. Контролът, който може да се осъществява при неадекватни действия или при бездействия е внезапен и ефективен. При другите форми на стопанисване контролът и въздействието на Общината са косвени или неефективни.
Ситуацията с бездомните кучета в град Русе бързо ескалира. Община Русе дължи решаването на проблема на своите граждани. С организирането на дейността под формата на общинско предприятие, Община Русе ще се заеме непосредствено с изпълнение на своите задължения по ЗЗЖ и Програмата, в етап, когато това става особено належащо. Към настоящият момент е необходимо да се създаде порядък в хаоса, а не да се поддържа порядък.
УС на Сдружение за защита правата на животните